Linjefag og tilvalgsfag

LINJEFAG

Du kan vælge mellem 6 linjefag på Stevns: Dans, Rytme, Spring, TeamGym, Fitness eller Drengefodbold. Linefaget vil være dit hovedfokus gennem hele skoleåret. Du vil have dit linjefag hele 3 gange om ugen, og det er her, hvor du virkelig går i dybden og nørder din passion i fællesskab med en masse andre unge, der brænder for det samme som dig.

Vi har dygtige, erfarende og passionerede lærere, som elsker deres fag og som står klar til at dygtiggøre, flytte og hjælpe dig, men også kræver noget af dig. De vil støtte dig og være der hele vejen, men du skal selv gøre arbejdet. Det bliver fedt og muligvis også hårdt nogen gange, men vi lover du udvikler sig – både som udøver og som menneske.

Linjefagene har særlige dage i løbet af skoleåret, hvor målet er at udvide din horisont idrætsmæssigt, menneskeligt og socialt. Det kan være ture med overnatning, men også dagsaktiviteter.

BUILD & BURN

DANS

FODBOLD

SPRING

RYTME

TEAMGYM

TILVALGSFAG

Udover dit linjefag kan du også vælge mellem flere forskellige tilvalgsfag. Nogle af fagene vælges for et halvt år ad gangen, mens andre skifter kvartalsvis. Fælles for dem er, at det er din mulighed for at fordybe dig i ting der interesserer dig eller måske prøve noget helt nyt!

Udbuddene af tilvalgsfag skifter fra år til år. Du kan se et udpluk af vores tilvalgsfag herunder.

Tumbling

GymTræner

Grand Prix

Wellness

Koncept

Spring

Build & Burn

Japansk

Bold

Dance

Alternativ krea

Op af hatten