Hverdagen på Stevns

Eksempel på en hverdag

Morgenmad

Vi spiser morgenmad i to hold, som bytter hver uge.

Morgensamling

Hver morgen samler vi alle eleverne i foredragssalen til morgensamling. Morgensamlingerne kan indeholde meget forskelligt, men som udgangspunkt består de af f.eks. beskeder, sang, nyheder, m.m.

Undervisning

Formiddagen på Stevns består af 2 moduler. Det ene fra 08.10 – 09.55 og det andet fra 10.15 – 11.45. Det er forskelligt fra dag til dag, om der er fysiske eller boglige moduler.

Frokost, oprydning og stillepause

Vi spiser frokost i to hold. Når man ikke spiser klarer man den daglige oprydning. Efter frokost er der et stillebånd, hvor man kan få slappet af og ladet energien op til resten af dagen.

Undervisning

Eftermiddagen på Stevns består af 3 moduler. Det er forskelligt fra dag til dag, om det er fysiske eller boglige moduler.

Aftensmad

Hver aften er der “familiemiddag” med ens k-gruppe.

Fritid eller aftenaktivitet

I fritiden har du mulighed for at bruge skolens mange faciliteter, som f.eks. spille basket, volley, bordtennis eller andet. Det kan også være der bare skal hygges på værelserne eller i biografen med en god film. Nogle gange er der lærerstyrede aktiviteter, andre gange er der elever der planlægger noget.

Afdelingstid

Til afdelingstid har du mulighed for at hygge med din afdeling, eller blot gøre dig klar til at gå i seng.

Værelsestid

Når der er værelsestid er man på sit værelse. Det er også i dette tidsrum at vagtlærerne kommer rundt og siger godnat.

Godnat

Der skal være ro på skolen kl. 22.30 , hvilket betyder at lyset slukkes, devices lægges væk og øjnene lukkes.

  Når du starter på Stevns vil du muligvis opleve at vores dagligdag er noget anderledes, end du er vant til. I en almindelig uge består dagen af en kombination af morgensamling, boglige og fysiske fag og aftenaktiviteter. Vi spiser i 2 hold ved dagens 3 hovedmåltider. Midt på dagen har vi en stillepause, hvor du enten kan lave dine lektier eller slappe af. Her skal du være på dit værelse eller i lektiecafeen. Det er her, hvor du ved, at der er ro på hele skolen og derfor går du ikke glip af noget så længe. Om aftenen har du mulighed for at hygge dig i springcentret, på volleybanen, i spil-caféen eller bare hænge ud med vennerne. Der vil indimellem være obligatoriske aftenarrangementer, hvor bl.a. kontaktgrupperne står for ‘underholdningen’ eller vi får besøg udefra.

  Vi har en del uger, hvor dagene ser helt anderledes ud. Fx. har vi intro-ryste sammen-uge, stevns i naturen, linjefagsdage/ture, spændende fagdage, udenlandstur, skitur, emneuger, afslutnings-tur,  og meget andet. Vores kerne her på Stevns er vores opvisningsprogram. Det kræver meget tid at lave, hvorfor der vil være en del ekstra gymnastikdage/uger, hvor vi øver os på din årgangs ‘værk’.

  Hver fredag samles vi foredragssalen, synger og krammer god weekend. Der er mulighed for at køre med bussen mod Køge station. Søndag møder du senest kl. 20.45 (det er også muligt at tage bussen fra Køge mod Stevns.

  Weekender

  Almindelige weekender

  Langt de fleste weekender på Stevns er “almindelige” weekender, hvor du selv bestemmer, om du vil blive eller tage hjem. Aktiviteter i weekender bliver oftest planlagt i samarbejde med lærere og elever. Nogle gange planlægger lærerne temaweekender, som f.eks. kunne være Harry Potter.

  Forlængede weekender

  Enkelte gange på skoleåret skal du tage hjem på forlænget weekend. Weekenderne går som regel fra fre-man.

  Obligatoriske weekender

  Her beder vi alle elever om at blive på skolen – typisk fordi der er et arrangement. Det kunne fx. være Efterskolernes dag og opvisnings-weekender.