IT på Stevns

IT er en væsentlig del af den daglige undervisning. Skolen har en ”bring your own device” politik, som betyder, at den enkelte elev medbringer sin egen computer.

 

Hvilke krav er der til min computer?

Kravet til computeren er, at den skal kunne lagre data lokalt (ikke ChromeBook) og køre almindelige programmer. Der er med andre ord ikke krav til særlig RAM-kapacitet, ekstraordinær stor harddisk, skærmopløsning eller mærke.

 

Stiller skolen software til rådighed?

Med hensyn til software, så skal der være installereret styresystem på computeren. Øvrig software som Microsoft Office 365 (herunder Word, Excel, PowerPoint og Teams), WordMat og GeoGebra stiller skolen til rådighed. Udover disse programmer, anvender skolen også digitale portaler. Det er for eksempel Gyldendal, Ordbogen og padlet.

 

Hvilken computer skal jeg købe?

Hvis I skal købe en computer, så anbefaler vi ikke en specifik producent, men fraråder køb af computer uden lokal lagerplads. Udvalget hos stort set alle elektronikforhandlere lever op til de krav, som der stilles til en skolecomputer.

 

Er der WiFi på skolen?

Vi har selvfølgelig trådløst netværk på hele skolen, og vores firewall hjælper os med at holde it-sikkerheden oppe. Vores fiberforbindelse er 1.000/1.000Mb – der er, hvad vi kan få.

 

Kan man låne pc af skolen?

Desværre har skolen ikke computere til udlån.

 

Kan skolen yde support, hvis computeren bøvler?

Skolen har ikke et it-værksted, men vi er selvfølgelig behjælpelig med installation af den software, som skolen stiller til rådighed. I det daglige kan vi være behjælpelige med logins og enkelt fejlfinding. Er man så uheldig, at computeren går i stykker, så kræver dette som oftest inddragelse af professionel hjælp, som hjemmet selv står for.